d

Fellesskap sørvest 2026 på Vea bedehus

Sist lørdag var regionen samlet til Fellesskap sørvest på nye Vea bedehus. Mange hadde sett fram til å besøke det nye bygget, og forventningene ble innfridd. Dagen var fylt med møter, misjonstivoli, årsmøte og gode samtaler om veien videre.

Et tydelig tema for dagen

Temaet for hele samlingen var «Løft blikket», det samme som Misjonssambandet har valgt for 2026. Det preget både forkynnelse, samtaler og rapporter.

På fellesskapssamlingen talte Tarjei Asputsen. Han utfordret forsamlingen til å flytte blikket, fra oss selv og det som opptar oss i hverdagen, og over på Jesus.

«Så la oss derfor, da vi har en så stor sky av vitner omkring oss, legge av alt som tynger, og synden som henger så fast ved oss, og løpe med tålmodighet i den kampen vi har foran oss, med blikket festet på Jesus, han som er troens opphavsmann og fullender.» (Hebr 12,1–2)

Han pekte særlig på hvor lett oppmerksomheten fanges av mobilen, og minnet om behovet for å gi Jesus førsteplassen i livet.

d
navlebeskuende:Som en illustrasjon under møtet fikk hele forsamlingen i oppgave å reise seg og se på sin egen navle, slik bildet viser. En påminnelse om at vi må løfte blikket. Joakim Salmelid

Under første møte ble den økonomiske situasjonen på Solgry trukket fram: – Leirarbeidet har vært viktig for min personlige tro. Nå må vi som misjonsfolk tenke på hvordan vi kan hjelpe Solgry i den perioden de går gjennom nå, sa Synnøve Fredly.

s
Møteledere:Daniel Elias Fredly og Synnøve Fredly ledet fellesskapssamlingen. Joakim Salmelid

 

Misjonstivoli for de yngste

Mens de voksne samlet seg til temasamling, var det fullt liv blant barna. Misjonstivoliet bød på en rekke aktiviteter, blant annet kims lek, stabling av sukkerbiter, lykkehjul, ansiktsmaling og fotografering med Tellus. Barna kunne kjøpe sedler og bruke dem på de ulike aktivitetene.

S
Sukkerbiter:Sunniva Byrkjedal stabler sukkerbiter. Joakim Salmelid
d
Tellus:Emilie Indrebø og Natalie Granberg ville ta bilde med Tellus. Joakim Salmelid
d
Kims lek:Hmmm, hvilken ting var oppi boksen? Joakim Salmelid

 

Årsmøte med både glede og utfordringer

Årsmøtet samlet 239 registrerte utsendinger, tre flere enn året før. Valg av regionstyre, barne- og ungdomsråd og valgkomité gikk effektivt. Se valgresultater her.

– Det er en stor jobb å finne kandidater. Ca. 30 % av de vi spurte sa ja til å stille til valg, sa leder av valgkomiteen, Randa O. Granberg.

d
Årsmeldinger:Werner Larsen, Jostein Egeland og Kristoffer Heng legger fram årsmeldingen sammen. Joakim Salmelid

Rapportene fra regionstyret og barne- og ungdomsrådet (BUR) viste både oppmuntrende utvikling og tydelige behov. Kristoffer Heng pekte på flere utfordringer:

– Det er flere innmeldte lag, men få ledere til å ta over. Mange ønsker å reise på leir, men det mangler leirledere.

Samtidig løftet han fram det som fungerer godt:

– Sommertreff på Lundeneset har god oppslutning og tilstrekkelig lederskap. LOGOS Ganddal når rundt 6000 lyttere hver måned, og på LOGOS Haugesund ser en ofte nye ansikter.

Jostein Egeland trakk fram flere høydepunkter:

– 180 konfirmanter deltok på weekend på Tonstadli, og skolene våre opplever rekordhøye søkertall.

Regionleder Werner Larsen pekte på en utfordrende utvikling i misjonsarbeidet: – Regionen har hatt som mål å opprettholde antall utsendinger, men det har vært en halvering av utsendinger fra sørvest de siste tre årene. I løpet av 2025 har 14 enheter kommet hjem og 6 reist ut. Werner løftet også fram nytt arbeid: – IKF-ansatte har sammen med hovedkontoret startet et arabisktalende fellesskap i Oslo.

Totalt var det i 2025 registrert 628 aktive fellesskap i regionen, inkludert 33 forsamlinger og 51 misjonslag. Dette er en svak nedgang, sammen med noe færre møteuker og møteserier.

d
Vea Bedehus:Misjonsfolket nyter solen i pausen. Joakim Salmelid

 

Økonomien i 2025

Økonomileder Morten Pettersen ga en oppdatering på økonomien i Misjonssambandet:

– Totalt har vi hatt en omsetning på over 2 milliarder. I 2022 var skoleøkonomien presset med 25 millioner i underskudd. I 2025 er det bare fire skoler som går med underskudd, og samlet går skolene 48,3 millioner i pluss.

Han viste også til flere positive utviklingstrekk: Preg gikk i pluss i 2025, leirarbeidet hadde et overskudd på 11 millioner, og konsernet totalt endte med et overskudd på 81 millioner kroner. Det store overskuddet kom fra solgte eiendommer i utlandet som ikke var i bruk. Nå har vi litt høy aktivitet i forhold til inntekter.

Morten avsluttet med å si: –  Vi har ansvar for å fortsette å sende utsendinger.

s
Økonomi:Morten Pettersen legger fram økonomien. Joakim Salmelid

 

Mange hjertesaker

Under samtaledelen kom det fram mange ulike innspill fra salen. Svein Sturla Tonstad tok til orde for å sende flere utsendinger til Sør-Amerika. Trygve Torgersen løftet fram behovet for satsning i storby, også på Hinna. Jan Ove Selstø oppfordret til å huske på Hong Kong i bønn.

Inger Johanne Goa minnet om det globale perspektivet: «Verden for Kristus» ikke «Norge for Kristus», og pekte på at forsamlinger bør få inn rutiner på bønn, video og besøk fra utsendinger. Egil Svala pekte på at det er lite arbeid i nord, mens Lars Aarseth oppfordret forsamlingene til å snakke positivt om misjon og følge opp utsendingene sine.

Flere tok også opp behovet for bønn og utrustning: Gustav Løge Fosse minnet om skolene, og Kolbjørn Bø oppfordret til å be om evangelistnådegaver. 

Arnfinn tok opp arbeidet blant muslimer, mens Brith Halvorsen løftet fram behovet for å nå neste generasjon og pekte på konkrete behov på Solheim bedehus og kristne ansatte i barnehagene. Olaug Gundersen påpekte at aktivitetsnivået er høyt i forhold til økonomien. Menelik Bekele ønsket å sette fokus på andregenerasjonsinnvandrere, og Norene Sørdal understreket behovet for forbønn og visdom i møte med foreldre i barnehagene med kristen budskap.

 

Hilsen fra sentralstyret

Marit Andersen hilste fra sentralstyret og takket regionen:

– Takk for at dere i sørvest arrangerte Misjon25. Dere er uslåelige. Folk fikk ny inspirasjon etter Misjon25.

Hun løftet også fram retningen videre:

– Vi vil være en internasjonal menighet, ikke «vi driver internasjonalt arbeid». Høsten er stor nå.

 

– Høsten er moden

Dagen ble avsluttet med kveldsmøte der Marit Andersen talte videre over temaet «Løft blikket». Hun tok utgangspunkt i bibelordet:

«Løft blikket og se på markene! De står alt hvite til høst.» (Joh 4,35)

Hun løftet fram at misjon handler om å se menneskene rundt oss og gi plass til flere. Blant annet fortalte hun fra en tur i Bolivia der noen ønsket å sitte på i bilen, et konkret bilde på at det alltid er plass til en til.

j
Kveldssamling:Marit Andersen taler på kveldssamlingen. Joakim Salmelid
- Høsten er moden allerede nå, ikke vent på vekkelse. Bare se menneskene vi har rundt oss i hverdagen.
j
Lovsang:Vea stod for lovsangen. Joakim Salmelid

Til slutt kunne regionleder Werner Larsen takke for en god dag: – Tusen takk til Vea! Dere har gjort det til en fin dag for oss. Det ble samlet inn 120.000 kroner i kollekt og 72.000 kroner brutto i matsalg.

Neste Fellesskap sørvest arrangeres 5. juni 2027 på Tryggheim.