
Fra fjern og nær reiser kristne tenåringer til Tullins gate i Oslo annenhver fredag for å lære mer om Jesus, ha morsomme aktiviteter og åndelig fellesskap sammen. Og her er det plass til flere.
Vi befinner oss i Oslo sentrum, i Misjonssalen. Utenfor hører vi hjulene som ruller over trikkeskinnene, ungdommer som sukker over en lang dag på skolen og forretningsmenn med raskgange. Én ting har de til felles: de har øynene vendt fremover og suser forbi uten å tenke påhvor mye godt som skjer innfor disse vinduene.
Et lekent fellesskap
Inne hører vi summing fra andre etasje. Lederne i UngSalen er godt i gang med å gjøre klart til møte. Klokken tikker over sju og ungdommene strømmer inn, én etter én. Den store aktiviteten i kveld er å se film, men først en liten «icebreaker» og andakt.
Denne kvelden samles totalt 17 ungdommer, og praten går lett mellom både gamle og nye deltakere. For å lette på stemningen, setter lederne i gang med å bryte isen med en konkurranse som testet deltakernes reaksjonsevne. Midt på bordet blir det satt opp en rekke med kopper, og deltakerne deles inn i par. Reglene er enkle: Følg ordrene som ropes ut, men når lederen roper «NLM!», er det første mann til å ta koppen. Ettersom flere ryker ut,blirordrene mer og mer kreative. Folk må sette seg ned, snu seg, synge nasjonalsangen og ikke minst løpe rundt bordet.Latteren nåropp til taket og engasjementet og energinivået ertil å ta og føle på.
Hvile i kaosliv
Vi sitter i en ring. Amalie Bøe, miljøstipendiat på Fjellhaug, tar frem noe hun tror de fleste vet hva er. Noe som var en stor trend for noen år tilbake. En liten håndholdt leke, som kan spinne fort ved å bare gi den en liten dytt. Hun plukker den opp fra posen. Folk ler. Leken kalles for en spinner og er ment som en stressleke. Amalie sammenligner spinneren med livene våre. Hun forklarer at spinneren har det samme tempoet som livet vårt. Det kan være kaotisk, fylt med stimuli og uhåndterbare tanker som kan gjøre oss gal. Da er det godt å vite om løftet som står i Bibelen:«Kom til meg, alle som strever og har tungt å bære, og jeg vil gi dere hvile» (Matt 11,28). Midt oppi alt dette skal Jesus gi oss hvile. Dette skulle de forbigående utenfor Misjonssalen også fått hørt.
UngSalen er verdt turen
Iselin Sjaastad og Dorthea Støverud Johnsrud har gått fast i UngSalen i flere år. Jeg stiller noen spørsmål før vi setter oss i sofaen for å se film.
– Det er deilig å kunne få et avbrekk fra alt annet man gjør i hverdagen, og jeg synes det er veldig enkelt å komme hit når det er så mange koselige folk, sier Iselin.
Jentene har en lang reisevei og jeg spør hvorfor de bruker fredagskveldene på å komme hit. Iselin mener det er flere grunner til det:–Det er ikke så mange kristne der vi kommer fra og derfor finnes det ikke så mange kristne tilbud. I tillegg har jeg ikke så mye tid til å prioritere kristne aktiviteter i hverdagen.
Dorthea synes det er verdt å ta turen på grunn av fellesskapet, det sosiale og at en lærer noe viktig. – Jeg opplever at kristne ledere behandler meg annerledes enn ikke-kristne ledere, sier hun.
Morsomme utflukter
Annenhver UngSalen veksler gjengen mellom å være på basen i Misjonssalen eller å dra ut på et større event. Jeg spør jentene hvilket minne de husker best. – Korketrekkeren! sier de i kor og ler. Korketrekkeren er en lang og svingete kjelkebane i Holmenkollen.– Vi er jo ikke så mange, så derfor blir vi veldig godt kjent med lederne. Lederne opptrer ikke som om de er bedre enn oss, og vi merker ikke noe aldersforskjell, nevner Iselin.
Velkommen!
UngSalen er å være sammen og å se at du ikke er alene som kristen tenåring. Hverdagen for ungdommer har blitt tøffere. Verden fronter et perfekt liv og gir deg oppskriften på hvem og hvordan du skal være. Ungdommene i dag trenger hvile mer enn noen gang og UngSalen ønsker å invitere til denne hvilen.