
Med over 20 millioner medlemmer i ryggen forfattet nylig en rekke kirkeledere et slags hyrdebrev. NLM og flere av deres samarbeidskirker var med på samlingen i Bishoftu i Etiopia.
Global Confessional and Missional Lutheran Forum ble stiftet I 2017, og i september 2018 ble det arrangert en konferanse i Bishoftu i Etiopia.
– Ledere fra lutherske kirker i 14 land var samlet, og NLM var aktivt inne og hadde også invitert og sponset representanter fra syv av våre samarbeidskirker, forteller generalsekretær Øyvind Åsland. – Det er viktig for oss at våre samarbeidskirker kommer inn i sammenhenger hvor klassisk luthersk teologi blir fokusert og løftet frem.
Et resultat av konferansen var et brev til kirkene. Dette brevet er et trefoldig kall; til trofasthet mot den treenige Gud, til forpliktelse mot Guds ord, og lydighet mot Jesus Kristus heter det i innledningen. Det presenterer seg videre som et sammendrag og klargjøring av den lutherske lære basert på bibel og bekjennelse.
Det sentrale er kallet til å bekjenne, angre, bli fornyet og forandret, og la Guds ord komme i sentrum i kirke og hverdagsliv. Brevet utlegger dette under temaene tro, lydighet, nestekjærlighet og misjon.
Ved å fremheve Guds vilje i verden benevner den også syv læreavvik som gjør seg gjeldende i mange kirker, om temaer som ekteskap, kjønnsideologi, naturvern, livsverd og rasisme. I så måte blir også forumet en motvekt mot større kirkelige organisasjoner hvor man kan oppleve sterkt press og teologisk utglidning i møte med disse temaene.
Til samlingen kom det representanter fra NLMs samarbeidskirker i Kenya, Tanzania, Etiopia, Indonesia, Mongolia, Peru og Bolivia. – Som samarbeidskirker er det viktig å møtes og utveksle erfaringer og utfordringer i slike fora, forklarer Åsland.
Han kan fortelle at representantene fra disse kirkene også kan kjenne på samme type utfordringer som her hjemme. I Ulan Bator i Mongolia har det blitt arrangert Pride-marsj, og det er et voldsomt press i samfunnet til å delta. Derfor er det viktig å stå sammen og støtte hverandre i hvordan man bør møte slike utfordringer.
Generalsekretær Ivan Figueroa i Iglesia Cristiana Evangélica Luterana i Bolivia (ICEL) var også til stede på konferansen. Han sier at for dem er det viktig å få kontakt med andre lutherske kirker. – Et hovedanliggende for oss er å komme i kontakt med søsterkirker, for å bygge relasjoner og hente inspirasjon. Målet er at vi på luthersk grunn sammen kan vokse og stadig nå nye personer med det rene evangelium.
Det er viktig for kirkene å formulere bibelsk teologi i 2019. Og dette brevet viser kirkene at det fremdeles er mange som står for den klassiske teologien i forskjellige temaer. Det at underskriverne representerer 20 millioner medlemmer sier sitt. Og at de fleste av dem kommer fra kirken i sør, sier også noe, forklarer Åsland.
Han synes også det er viktig at NLM sammen med sine samarbeidskirker står sammen om den klassiske evangelisk lutherske tro, og forteller at man planlegger en ny konferanse i Tyskland i 2020.
Dokumentet kan du lese i sin helhet på ressurssidene her på nlm.no.