Sangstund på bibelgruppe for voksne

Når Gud lar det ta generasjoner

Langsiktighet er selve grunnlaget for at evangeliet skal få slå rot og vokse videre i Japan. For Guds løfter står fast. Noen sår, noen vanner, og Gud gir vekst – selv når det tar tid.

Hentet fra Prosjektkatalogen 2026.

Noen ganger lar Gud det ta generasjoner før løftene går i oppfyllelse.

Bibelen viser oss igjen og igjen at Guds frelsesplan beveger seg sakte, men sikkert – gjennom mennesker, slekter og tider. Løftene som ble gitt til Abraham, gikk i oppfyllelse langt senere gjennom hans etterkommere. Guds folk fikk ikke en enkel vei å gå, men de gikk den – selv i mye motgang.

Slik er det også i Japan.

Gjennom generasjoner har misjonærer gått sammen med den japanske kirken.

De har sådd evangeliet, møtt motstand, opplevd gleder og skuffelser – og likevel fortsatt, fordi løftet står fast: Frelsen er tilgjengelig for enhver som påkaller Jesu navn. Jesus har ikke valgt alle andre folk og glemt Japan. Han har valgt også Japan. Hans frelse gjelder også dette folket.

  

En liten menighet i Shioya

Vest i Kobe, i et rolig nabolag ikke langt fra havet, ligger Shioya Kita kirke. Der står pastoren Yushi trofast i tjenesten. Han er en stille og ydmyk mann av natur, men i kirkearbeidet er han frempå, fylt av iver etter å nå ut til nye mennesker – særlig barn og unge med familie, men han har også stor omsorg for de eldre.

Hver uke taler han på gudstjenesten, besøker eldre medlemmer, underviser på seminaret, planlegger søndagsskole og står midt i alt det praktiske som følger med å drive en liten menighet. Yushi er kjent for å være utholdende, omsorgsfull og alltid opptatt av å gi mennesker rundt seg en mulighet til å møte Jesus. Han og kona Yumi lever et travelt, men rikt liv sammen med sønnen Itsuki og sin nyfødte datter.

Måltidsfellesskap
Trivsel:Måltidsfellesskap på tvers av generasjoner i Shioya menighet. Marius Bergersen

Langsiktig arbeid og nybrottsarbeid – hånd i hånd

I Shioya kirke skjer det mye, men alt drives av få hender. Yushi og misjonærene Karoline og Marius Bergersen deler på oppgaver og ansvar. Yushi forkynner og leder ofte bibelundervisningene, mens misjonærene arbeider med relasjonsbygging, invitasjon og oppfølging av nye deltakere.

De finner stadig på nye arrangementer og lavterskeltilbud for å nå ut – blant annet familiearrangementer, juleverksted og ukentlige klubber for barn og ungdom. På onsdagsklubben og søndagsskolen deltar mange barn, og ungdomsklubben Polaris samler omkring 30 ungdommer.

Det fantastiske er at nesten ingen av disse barna og ungdommene kommer fra kristne hjem. Vi har lurt lenge på hvorfor de kommer, men vi tror de trives og har funnet ut at kirken er et godt sted å være sammen med venner, uten høyt press eller strenge regler.

Denne dobbeltheten – å ta vare på en liten, trofast flokk samtidig som man stadig prøver å nå nye – er en daglig realitet for mange japanske pastorer. Det er både givende og krevende, og de står ofte alene i arbeidet om å nå ut til nye.

   

Når generasjonene svinner

Japan står midt i verdens største eldrebølge. Det merkes tydelig også i menighetene. Mange eldre troende dør, og kollekten blir mindre. Antall pastorer synker, og de som står i tjeneste, må ofte dekke flere menigheter og tale over fire søndager i måneden.

Det er få frivillige, og arbeidsmengden blir enorm. For Yushi betyr det at mye faller på hans skuldre. Likevel holder han fast på kallet, fordi han tror at Gud virker – også i det som tar tid.

Misjonærene er ikke her for å gjøre alt selv, men for å støtte, oppmuntre og gå sammen med den japanske kirken, slik at den kan stå stødig også i fremtiden. Langsiktig menighetsbygging er ikke bare en strategi; det er selve grunnlaget for at evangeliet skal få slå rot og vokse videre i kommende generasjoner.

Yushi underviser
Alle generasjoner:Pastor Yushi underviser på barneklubb. Marius Bergersen

Når vekkelsen lar vente på seg

Misjonsarbeidet i Japan har aldri vært preget av raske resultater. Det har vært preget av tålmodighet. Av mennesker som har stått trofast i tjeneste, ofte uten å se frukten av arbeidet sitt.

Men Guds løfter står fast. Hver generasjon får lov til å være en del av den lange historien Gud skriver. Noen sår, noen vanner, og Gud gir vekst.

I Shioya kirke ser vi små tegn til liv – barnelatter i kirkesalen, ungdommer som stiller spørsmål og familier som kommer igjen og igjen. Det er små glimt av håp, små steg i retning av en levende tro.

Det er slik Guds rike vokser – ikke med storm, men med spirer som strekker seg mot lyset.

Vær gjerne med og be for Japan, om at flere må få et møte med Jesus. Be om at de kristne får vokse i troen, slik at flere kan få se Jesus gjennom deres liv. Og be for Yushi, menigheten i Shioya og alle de andre menighetene og prestene, om styrke, utholdenhet, håp og velsignelse i arbeidet.

Japan har ikke valgt Jesus – men Jesus har valgt Japan. Derfor fortsetter vi å gå veien, generasjon etter generasjon, på Guds løfter og i tro på at evangeliet bærer frukt – også her.

Marius Bergersen

Marius Bergersen

Utsending